Coraz więcej osób odkrywa w sobie pasję do gotowania i przyrządzania potraw we własnej kuchni. Jest to nieocenione szczególnie w czasach gdy zamknięte są bary i restauracje. Gotowanie nie jest rzeczą tak trudną jak mogłoby się wydawać ale najważniejsza jest praktyka i stałe doskonalenie się w umiejętnościach kulinarnych. Aby jednak móc wyczarowywać nawet najbardziej skomplikowane potrawy, należy pamiętać o tych podstawowych, które służą za bazę dla pozostałych. Jedną z takich podstawowych potraw są różne wywary. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w kuchni i z pewnością trudno byłoby się bez nich obyć. Stanowią podstawę niemal każdej zupy ale nie tylko: używamy ich do duszenia, przygotowujemy na ich bazie pyszne sosy, które są niezbędnym składnikiem każdej pieczeni, makaronu czy risotto. Wywary można kupić gotowe a dyskonty i markety oferują nam całkiem pokaźny wybór – w postaci płynnej, sproszkowanej lub w formie wygodnych kostek rosołowych. Wiele z nich to jednak produkty zawierające konserwanty i przez to niezdrowe. Nic nie zastąpi domowego wywaru i dom owej zupy. Jakie są rodzaje wywarów? W zależności od składników, z których są przygotowywane, wyróżniamy wywary mięsne, warzywne, rybne i grzybowe. Każdy z nich smakuje inaczej a przez to możemy inaczej ich używać. Wszystkie gwarantują jednak bardzo dobre wrażenia smakowe i mogą być z powodzeniem stosowane w kuchni.
Właściwy wybór mięsa
Sekretem każdego udanego wywaru mięsnego jest wysoka jakość użytego mięsa. Wywary mięsne mogą być drobiowe, wołowe lub drobiowo-wołowe. Aby wywar był pyszny, należy wybrać właściwe mięso: musi ono być wysokiej jakości i świeże a najlepiej gdyby było to mięso ekologiczne, spełniające wyśrubowane normy jakościowe. Mięso powinno być chude i w dużych kawałkach. Przygotowując wywar, pamiętamy także o zebraniu wytwarzającej się na powierzchni piany. Dzięki temu nasz wywar będzie świetnie smakował ale również posłuży jako podstawa do przyrządzania innych potraw.
Odpowiednie warzywa
Równie popularne są wywary warzywne – do ich przygotowania możemy użyć niemal wszystkich rodzajów warzyw. Warzywa oczyszczamy, myjemy i gotujemy w wodzie do miękkości. Pamiętamy przy tym o dodatku licznych przypraw i ziół, które uwydatnią smak naszego wywaru.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno gotowych paczek z włoszczyzną, które znajdziemy w marketach i w osiedlowych warzywniakach.