Sprawdź, dlaczego materac ma wpływ na jakość snu

Na spaniu spędzamy dużą część naszego życia. Dlatego też warto zadbać o to, aby wypoczynek przebiegał w możliwie najbardziej komfortowych warunkach. Z powyższych względów starannie dopasowany materac jest tutaj gwarantem na właściwy wypoczynek. Dlatego też każdorazowo posłanie należy przypasować do indywidualnych preferencji danej osoby.

Starannie dobrane materace i ich wpływ na nasze zdrowie

Z powyższych względów w niniejszym tekście skupimy się na elementach odpowiedzialnych za dobry sen. Zaniedbując bowiem niniejsze kwestie, narażamy się nie tylko na niewyspanie, ale chociażby na bóle pleców. Chcąc zapewnić sobie zatem dobre zdrowie i spokojny wypoczynek, trzeba zadbać o prawidłową postawę ciała podczas snu. Zatem nasze posłanie powinno dawać podparcie układowi szkieletowemu. Oznacza to, że nie może być ono ani zbyt twarde, ani za miękkie. Obie skrajności zmuszają bowiem kręgosłup do wysiłku zamiast odpoczynku i relaksu. Chcąc wybrać materac pod kątem jego twardości, trzeba uwzględnić wagę ciała użytkownika. Następnym ważnym kryterium doboru jest jego elastyczność. To właśnie oba te czynniki mają kluczowy wpływ na możliwość odpoczynku układu szkieletowego. Do tego dzięki optymalnemu podparciu nie zmieniamy tak często pozycji i nie budzimy się w nocy.

Starannie dopasowane materace

Szczególnie istotna jest jakość naszego posłania, kiedy już zmagamy się z dolegliwościami o charakterze bólowym. W takim przypadku doskonałym wyborem powinno być legowisko wykonane z pianki termonastycznej. Należy wiedzieć, że miejsca dotknięte zmianami chorobowymi są z reguły cieplejsze, a taki materac z pianki się zapada i w konsekwencji uśmierza to ból. Na dodatek komponent ten ma wpływ na lepsze krążenie krwi, co również jest korzystne dla zdrowia. Legowisko z tego rodzaju pianki świetnie nadaje się również dla osób, które są zmuszone przebywać dużo czasu w łóżku. Toteż jest to optymalne rozwiązanie, chociażby w przypadku seniorów. Zapobiegając odleżynom, nie dopuszcza ono do tworzenie się ran, a te skutecznie utrudniałby by spokojny sen

Z uwagi na to, że łóżko należy do lokalizacji, gdzie spędzamy sporo czasu, to nie powinniśmy w tym przypadku decydować się na jakieś kompromisy. W przypadku, gdy nasz materac jest, niewłaściwie dobrany ma, to wpływ nie tylko na jakość snu czy kręgosłup, bo również na pracę układu oddechowego. Problem nasila się, zwłaszcza kiedy mamy kłopoty z alergią. Wynika to z tego, że do materaca nieustannie przedostają się przeróżne zanieczyszczenia. Szczególnie mowa jest tu o kurzu, martwym naskórku czy pocie. Przy nagromadzeniu się ich łatwo o rozwój bakterii i pleśni, co może prowadzić do reakcji uczuleniowej. Nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, że jest to niebezpieczne dla alergików i chorujących na astmę. W takim przypadku lepiej nie korzystać z materacy sprężynowych, ponieważ to właśnie w ich wnętrzu najwięcej zbiera się zanieczyszczeń. Dlatego też zamiast tej odmiany specjaliści sugerują, aby korzystać z materacy lateksowych bądź piankowych. Na rynku jest szereg modeli do wyboru i tym samym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.