Wszyscy miewamy jakieś problemy i blokady. Część osób obawia się jednak skorzystać ze wsparcia specjalisty. Częstym przykładem takiego właśnie stanu rzeczy są wątpliwości przed słusznością decyzji w kontekście współpracy z psychologiem. Być może nawet i mamy świadomość, że taki specjalista jest w stanie nam pomóc, lecz jednocześnie boimy się niezrozumienia z jego strony. Mając na uwadze tego rodzaju wątpliwości, naprawę warto bliżej pochylić nad tym, jak przebiega konsultacja psychologiczna. W końcu nie wszyscy chodzimy często do takiego specjalisty i to może rodzić szereg obaw. Stąd też w niniejszym tekście poświecimy nieco miejsca temu, jak psychologia radzi sobie z problemami pacjentów, a także jak wygląda praca specjalisty z tego zakresu?
Z czym przychodzą pacjenci do gabinetu psychologa?
Możliwości w tej materii jest wiele, bo i sama liczba relacji miedzy ludzkich jest ogromna. Wskazać tutaj można przede wszystkim na problemy danej osoby z innymi np. komplikacje rodzinne, czy zawodowe. Są też te związane z indywidualnymi odczuciami jednostki np. niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość czy wypalenie zawodowe. Warto odnotować, że to zaledwie drobny wycinek tym, czym zajmuje się w swoim gabinecie psycholog. Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku to osoba, na której wsparcie możemy każdorazowo liczyć.
Praca psychologa swoje fundamenty opiera o bezpieczeństwo i poufność. Tym samym są to elementy, które sprawiają, że zachodzi możliwość łatwiejszego i pełniejszego zrozumienia. Jest to często jedyny sposób pomocy pacjentowi czy też możliwość poznania samego siebie. W konsekwencji tego jest to też i nauka eliminacji tworzących się przeszkód.
Pomoc psychologiczna – zasady funkcjonowania
Tak jak to już ustaliliśmy psychologia, stawia sobie za cel udzielenie pomocy pacjentom, przy jednoczesnym udzieleniu im wskazówek, w jaki sposób mogą oni poznać siebie. W zasadzie każda następująca kolejno sesja ma możliwość pokazania nowych obszarów wiedzy. Zatem im więcej zagadnień jest poruszanych, to obraz wiedzy staje się pełniejszy. Objawia się to zatem otrzymanie wiedza bardziej realnego obrazu samego siebie. W czasie toczących się sesji istotną rolę ma do odegrania przepracowanie treściami nieświadomych, ponieważ to z reguły one są faktycznym przyczynkiem do określonych poczynań pacjenta. Stąd też odkrywając je, jesteśmy w stanie zrozumieć samych siebie.
Warto mieć na uwadze jednak to, że nawet najlepszy psycholog sam z siebie nie jest w stanie spowodować tego, że osoba, która się do niego zgłosiła, wróci do zdrowia. Do tego potrzebna jest bowiem wolna wola i chęć takiego pacjenta. Rolą psychologa jest jednak to, aby zagwarantował on optymalne ku temu warunki. Stąd też niezwykle istotne są odpowiednie pytania i sama atmosfera sesji. Przy pracy z dobrym specjalistą z zakresu psychologii powinniśmy po danej sesji mieć wrażenie, że patrzymy na daną sprawę z innej perspektywy lub też dokonaliśmy odkrycia czegoś zupełnie nowego w swojej osobie. Można rzec, że to najlepsze symptomy tego, że dokonuje się u nas proces zmiany.