Jaka powinna być odpowiednia karma dla psów?

Sonja-Kalee / Pixabay

Każdy, kto kocha zwierzęta, doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa właściwy dobór jedzenia. W niniejszym tekście poświęcimy temu zagadnieniu nieco czasu na przykładzie żywienia psów. Wybór odpowiedniego sposobu nie jest łatwy, ponieważ nie zawsze karma smakująca pupilowi jest dla niego optymalna.

W jaki więc sposób sprawdzić, czy dana karma dla psów jest właściwa?

Z całą pewnością optymalny posiłek dla psa musi mu dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Tym samym nie powinno dochodzić do sytuacji, kiedy to wspieramy dietę czworonoga suplementacją. Do tego zakup konkretnego rodzaju karmy musi być dostosowany do stanu zdrowia i wieku naszego pupila. Odwiedzając sklep zoologiczny bądź też wertując jego ofertę w sieci, koniecznie przed zakupem konkretnego produktu zapoznajmy się ze składem karmy. W tym najlepszych karmach zawsze skład jest klarowny. Do tego im mniej będzie w niej zbożowych wypełniaczy, tym lepiej. Chodzi bowiem o to, że psy nie potrzebują tego składnika. Jest on więc raczej bezwartościowy i przyczynia się do tycia zwierzęcia. Unikajmy też sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, bo spożywane często mogą powodować zwiększone ryzyko zachorowalności na raka i inne przewlekłe choroby. Nie ma za to, co się obawiać naturalnych konserwantów w postaci witamin C i E bądź też kwasu cytrynowego.
Przyjrzyjmy się teraz kilku rodzajom karm, jakie możemy dostać w ogólnej sprzedaży.

Karma typ ekonomiczny

Jest to zdecydowanie najkorzystniejsza oferta pod kątem cenowym, lecz jest to chyba jedyna zaleta tej karmy. Jest ona z reguły do dostania w supermarketach i dyskontach. Jest to karma dla psów cechująca się sporą kalorycznością i tym samym nasz pupil może łatwo przybrać na wadze. Niestety brak tu wartościowych składników odżywczych. Na domiar złego te tu dostępne nie są bilansowane i kiepskiej jakości.

Karma typ podstawowy

Jest to chyba najpowszechniej występujący w ofercie sprzedażowej rodzaj karmy. Są one mocno promowane, lecz nie zawsze współgra to z jakością. Oczywiście biją one na głowę karmy ekonomiczne, ale wciąż nie są one w stanie sprostać żywieniowym potrzebom każdego psa.

Wysokojakościowa karma premium

Ten rodzaj karmy najczęściej możemy dostać dobrych sklepach zoologicznych (dotyczy to również ofert internetowych), a także z w przychodniach weterynaryjnych. Warto podkreślić, że nie zawsze taka karma dla psów musi kosztować więcej niż karmy podstawowe. Jej kluczową zaletą jest to, że w pełni jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe potrzeby naszych pupili. Ciekawostką jest to, że z reguły jest ona dedykowana pod konkretne rasy.

Karma typ super premium

Mamy tu do czynienia z propozycją z najwyższej półki. Skład produktu spełnia wszelkie normy i oczekiwania. Trudno się temu dziwić, gdyż składniki są starannie dobierane do potrzeb czworonogów.

Mając tego rodzaju pogląd, możemy przebierać w suchych i wilgotnych karmach dla psów. Ze wskazanymi w niniejszym tekście sugestiami właścicielom psów powinno być o wiele łatwiej dopasować sposób żywienia psa do ego rzeczywistych potrzeb. Co więcej, nasz pupil będzie nie tylko syty, ale również w pełni sił i zdrowy.