Jak się przygotować do przyjęcia do domu psa?

PicsbyFran / Pixabay

Od niepamiętnych czasów człowiek współistniał w koegzystencji ze zwierzętami. Jednym z dłużej nam towarzyszących zwierząt są psy. Trudno się więc dziwić, że powszechnie utarło się przekonanie, że to nasi najwięksi przyjaciele. Chcąc przyjąć małego psiaka do domu, nie można tego robić w nieprzemyślany sposób. Z powyższych względów niniejszy tekst stawia sobie za cel zaprezentowanie kliku najistotniejszych wskazówek, które sprawią, że szczeniaki o wiele szybciej zaadoptują się w nowym otoczeniu.

Sprawdźmy nasze mieszkanie

Jednym z pierwszych działań, jakie powinien przeprowadzić przyszły opiekun małego psa, jest trzeźwa ocena tego, co może mu zagrażać w naszym mieszkaniu. Warto więc zabezpieczyć gniazdka, rośliny i wystające ostre krawędzie. To ważne, bo mały psiak to ciekawe świata stworzenie, lecz nie zawsze taka ciekawość może mu wyjść na dobre.

Dokształćmy się

Zanim jeszcze jakiekolwiek psy zawitają do naszego domu, warto mieć jakieś informacje o rasie, którą będziemy się opiekować lub też ogólne informacje ułatwiające opiekę nad czworonogiem. Oprócz poradników z tego zakresu warto też zaciągnąć opinii od osób, które to mają już doświadczenie w tej materii. Przy podejmowaniu decyzji, jaka to będzie rasa, zastanówmy się jakie usposobienie mają domownicy. Tego rodzaju analiza ułatwi bowiem wybór pupila, który ma być kompanem dla całej rodziny.

Szczeniak w domu to również obowiązki

Bez względu na to, czy mieszkamy w mieszkaniu bądź też domu jednorodzinnym, to większość psów musi regularnie uczęszczać na spacery. Z tego też powodu warto sprawdzić, jak ma się sytuacja z terenami spacerowymi w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Do tego warto zainteresować się upodobaniami w tej materii rasy psa, który potencjalnie wstąpi szeregi naszej rodziny.

Wybieramy karmę, czyli psy muszą coś jeść!

W przypadku psów rasowych sprawę mały ułatwioną, bo nie tylko otrzymujemy wyprawkę, ale też mamy możliwość wypytania u źródła o zwyczaje żywieniowe takiego psa. Na początku powinien jeść dokładnie to, co otrzymywał wcześniej. Przy nierasowych lub znalezionych psach warto poradzić się weterynarza, który pomoże nam dobrać optymalną karmę do potrzeb zwierzęcia. Na pewno niewskazane jest, aby te zwierzęta jadły resztki ze stołu, gdyż takie jedzenie nie gwarantuje dostarczenia optymalnej proporcji składników odżywczych.

Inwestycja w zabawki i inne gadżety

Raczej nie ma sensu inwestować w drogie zabawki, bo z dużym prawdopodobieństwem pod zębami i łapami szczeniaka zostaną potraktowane surowo. Zainwestujmy raczej w coś innego, a konkretnie w miski na posiłki i wodę. I niech służą nie tylko do tego. Warto też pomyśleć nad inwestycją w kojec lub inny rodzaj posłania dla malucha. Dzięki temu zacznie się czuć coraz pewniej i bezpiecznie. Smycz, obroża i kaganiec, z którymi będziemy wyprowadzać naszego pupila na spacery, oczywiście musi być dostosowana do rasy i temperamentu czworonoga. Postawmy na praktyczność, a nie przesadne zdobienia, które docenią co najwyższej ludzie, a nie sam pies.