Jaka jest nasza zdolność kredytowa?

Wzięcie kredytu jest dla większości osób możliwością na zyskanie dodatkowych finansów na duże inwestycje. Między innymi może to być przeznaczone na zakup własnego mieszkania lub budowę wymarzonego domu za miastem. Jednak kredyty gotówkowe przyznawane przez duże banki, mają dokładnie określone zasady i reguły przyznawania. Dlatego też, warto wcześniej przygotować się i podejść do tematu bardzo rozważnie. Największe znaczenie ma oczywiście nasza osobista zdolność kredytowa, która opiera się na naszych dochodach oraz gwarancji zatrudnienia na dłuższy czas.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa, wyliczana jest głównie z otrzymywanej regularnie pensji. Ogromne znaczenie ma także charakter zatrudnienia oraz typ umowy. Wpływa to bowiem na decyzje banku o zatwierdzeniu wniosku na przyznanie kredytu. Kalkulator kredytowy pozwoli nam oszacować mniej więcej wysokość raty, jaką będziemy zobowiązani spłacać przez określony czas. Dzięki temu można zorientować się także na swoje możliwości finansowe i ewentualnie poprawić sytuację, aby zyskać większe zarobki. Jeśli na naszej umowie o pracę nie mamy udokumentowanych wszystkich zarobków, takich jak premie lub pieniądze za dodatkowe nadgodziny, warto poprosić swojego szefa o wpisanie ich w kolejnych miesiącach. Dzięki temu, bank będzie mógł zobaczyć całkowite nasze zarobki i przychody, które pozwolą zwiększyć nasze szanse na otrzymanie kredytu. Bardzo ważne jest, dbanie o swoje przychody przynajmniej na okres roku przed podejściem do starania się o otrzymanie kredytu. Jeśli w obecnej pracy nie mamy szansy na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, najlepiej jest rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem, które przyniesie nam większe zarobki i jednocześnie pozwoli odłożyć nieco większe oszczędności.

Historia kredytowa

Bardzo cenną informacją dla każdego banku o potencjalnych klientach starających się o przyznanie kredytu, jest wcześniejsza ich historia. Wszelkie pożyczki lub zakupy na raty zostają odnotowane w naszej historii kredytowej, dzięki czemu bank będzie mógł ocenić naszą wiarygodność oraz terminowość w spłacaniu rat. Mając taką historię kredytową, która jest dla nas korzystna, możemy mieć znacznie większe szanse na dodatkowe pieniądze lub zwyczajnie lepsze oferty od banków. Kalkulator RRSO pozwoli z kolei wyliczyć wysokość opłat, które poniesiemy za otrzymanie kredytu. Decydując się na najbardziej korzystną ofertę, możliwe jest zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy kredytach opiewających na kilkaset tysięcy. Świadome i rozsądne podchodzenie do decyzji o wzięciu kredytu gotówkowego. Dlatego bardzo istotne jest, aby biorąc nawet najmniejsze pożyczki, dbać o terminowość spłat i przestrzeganie wszystkich zapisów w umowie, ponieważ w przeciwnym razie, może to spowodować pewne komplikacje podczas starania się o kredyt gotówkowy w przyszłości.
Każde spóźnienie w opłaceniu rat naszych wcześniejszych zobowiązań, może okazać się sporą przeszkodą do otrzymania dodatkowych środków od banku.