BMI powie Ci, czy już czas na dietę?

Chcesz szybko dowiedzieć się czy Twoja masa ciała jest prawidłowa? Czy nie masz nadwagi albo niedowagi? Wykorzystaj do tego proste narzędzie, jakim jest BMI kalkulator. Znajdziesz go łatwo w internecie, na stronach poświęconych dietetyce. Otrzymany wynik, podpowie Ci, czy masz powód, żeby przejść na dietę. A może jednak, możesz sobie z czystym sumieniem pozwolić na drugi kawałek tortu urodzinowego?

Jakie dane są potrzebne do obliczeń?

Zanim internetowy BMI kalkulator, obliczy dla Ciebie Twój indywidualny wskaźnik, musisz stanąć na wadze i zmierzyć swój wzrost. Te dane, w przypadku osób dorosłych, należy wprowadzić w odpowiednie okienka, aby narzędzie wygenerowało liczbę określającą wskaźnik prawidłowej masy ciała. Dodatkowo, kalkulator poprosi o zaznaczenie Twojej płci i wieku. To wszystko, aby uwzględnić dodatkowe czynniki, wpływające na interpretację wyniku.

Co oznacza wynik BMI? Podstawowa wiedza

Zwykle kalkulator, wraz z liczbą Twojego BMI, generuje też krótką interpretację tego wyniku. Prawidłowa masa ciała jest wtedy, gdy liczba mieści się w przedziale pomiędzy 18,5 a 25. Właśnie indeks BMI na poziomie 25, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za graniczny, powyżej którego mówi się już o nadwadze. Z kolei zbyt niski wynik, pomiędzy 16 a 18,49 oznacza niedowagę. Warto pamiętać, że czym jesteśmy starsi, tym nasz pożądany BMI nieznacznie się podnosi. Przykładowo dla osób powyżej 64 roku życia, prawidłowy indeks mieści się w zakresie 24-29. Natomiast dla osób jeszcze starszych BMI, przestaje być miarodajny.

Czy faktycznie powyżej 25 jest się czym martwić?

Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ to zależy. Na pewno, osoby wysportowane, w szczególności kulturyści, z dużą masą mięśniową będą mieli wyższy wskaźnik BMI i nie ma tu powodów do zmartwień. Z kolei u lekkoatletów, czyli osób szczupłych, wysokich i o małej zawartości tkanki tłuszczowej, może wystąpić wynik, interpretowany już jako niedowaga. W obu tych przypadkach, o stanie zdrowia lepiej przekonać się na konsultacji lekarskiej, niż podnosić larum z powodu niewłaściwego BMI.