Gdzie warto kupić materiały budowlane?

annawaldl / Pixabay

Płyty OSB i inne materiały budowlane dostępne są w wielu hurtowniach i sklepach budowlanych. Ich zakup jest niezbędny do tego, aby przeprowadzić budowę domu lub remont mieszkania, a także gdy planujemy produkcję mebli – choćby tych na własny użytek. Warto jednak szukać odpowiedniego zaopatrzenia, które pozwoli zaoszczędzić, zwłaszcza w czasach, gdy podwyżki cen przerażają każdego inwestora.

Podczas planowania budowy lub remontu warto zastanowić się, co będzie bardziej opłacalne: pozostawienie zorganizowania materiałów budowlanych wykonawcy, czy też zaopatrzenie się we własnym zakresie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Kupowanie materiałów budowlanych warto powierzyć wykonawcy, gdy można mu ufać, co potwierdzają jego wcześniejsze działania, faktury i rachunki. Pozwala to zaoszczędzić czasu i nerwów, a do tego kupione jest tylko tyle materiałów, ile faktycznie będzie wykorzystanych. Ponadto, wielu wykonawców cieszy się dobrymi kontaktami z hurtowniami, dzięki czemu mogą otrzymać faktycznie bardzo atrakcyjne rabaty.

Niestety, zdarza się również, że wielu wykonawców nabywa materiały w korzystnych cenach, pobierając od inwestorów zwrot za regularne zakupy. Ponadto, często ważniejsze jest dla nich to, aby materiały otrzymywać systematycznie, bez blokowania procesu budowy lub remontu. Czyni to niezbyt korzystnych przedsięwzięciem dla właściciela nieruchomości.

Tymczasem samodzielne wybieranie i zakup materiałów budowlanych może okazać się niezwykle czasochłonny i wymagać zbyt wiele zaangażowania ze strony właściciela nieruchomości. Może też brakować mu znajomości w hurtowniach, a także ogólnej orientacji w budowlance, przez co ciężko będzie mu wybrać to, co jest niezbędne, o odpowiedniej jakości lub w korzystnej cenie.

Jeśli jednak jest to osoba orientująca się w tematyce budowlanej i dzięki samodzielnym zakupom jest w stanie znacznie obniżyć koszty inwestycji (nawet o kilkanaście procent), zaangażowanie w takim zakresie jest opłacalne i warte zachodu. W obu przypadkach niezbędny będzie kosztorys inwestorski, dzięki któremu będzie można dokładnie zaplanować zakupy, a także związane z nimi wydatki.