Złap w nie wiatr

Żeglarstwo to bardzo piękny sport. Zalicza się on do ekstremalnych, gdyż zderzamy się z siłą natury. Wypływamy na wodę, która przecież jest żywiołem. Nie zawsze wiadomo, czego się od niej spodziewać. Wiatr mocniej zawieje i człowiek musi mieć kontrolę na tym, jak płynie jego żaglówka. To hobby dla doświadczonych osób, którzy posiadają patent. Nie każdy musi go jednak mieć, aby móc cieszyć się tym sportem. Istotny jest aspekt społeczny, gdyż to z kim płyniemy będzie zależało od sukcesu wyprawy. Jak zatem przygotować się, aby przeżyć niezapomniane chwile? Przyjrzymy się tej kwestii.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Im mniejsza żaglówka, tym mniejsza koszty. Jeśli zdecydujesz się na używaną, to zapłacisz jeszcze mniej. Twoja kieszeń aż tak na tym nie ucierpi. Inną opcją jest czarterowanie. Nie polecamy tego, chyba, że na dłuższy czas. Z kolei, duży jacht będzie generował większe koszty. Będą się one wiązały z miejscami na przystaniach. Jego eksploatacja i naturalne zużycie nie będą mało kosztować. Należy także pamiętać, aby żaglówka była dopasowana do wody. Gdy wybierzemy mniejszy wariant, to ułatwimy sobie sprawę. Przewiezienie jej z jednego akwenu do drugiego nie będzie problemem.

Z kim pływać?

Na pewno w dużej ekipie będzie weselej. Taka wyprawa to czysta przyjemność. Zazwyczaj, nie jest jednak łatwo umówić się na konkretny termin. Oczywiście, wieloosobowy jacht da radę pomieścić sporą załogę. Jednakże, pływanie w pojedynkę może być ciekawym doświadczeniem. W przypadku, gdy jesteś osobą początkującą nie wypływaj samotnie. Żeglarstwo powinno być nie tylko ekscytujące. Powinno być, przede wszystkim, bezpieczne. Nawet jeśli unikniesz problemów, to istnieje ryzyko, że się zrazisz. Dlatego właśnie zachęcamy do wybrania się na mniejszą ekipą. Jacht może się stać Twoim miejscem odpoczynku, ale także zabawy. Nie musisz przecież pływać bez wytchnienia. Zatrzymaj się i popatrz na otaczającą Cię naturę.

Na który z nich się zdecydować?

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy jacht żaglowy i motorowy. Te pierwsze napędzane są siłą wiatru, a kierunek nadajemy umiejętnie operując nimi. Motorowe posiadają silnik. W tym rozróżnieniu pod uwagę bierzemy także rodzaj źródła energii. Napędza ją benzyna, metanol lub olej napędowy. W przypadku elektrycznych, istnieją te napędzane akumulatorami i bateriami słonecznymi. Sposób montowania silnika również dużo mówi o typie. Mogą być zamontowane na stałe. Ale nie tylko. Niektóre posiadają silniki przyczepne, które znajdują się poza burtą. Żeglarstwo morskie to niesamowita przygoda i okazja na zrobienie czegoś nowego. Wyjdź poza schemat i wypłyń na morze! Zobaczysz, że te chwile zostaną z Tobą do końca Twoich dni. Zaryzykuj i ciesz się bliskością z naturą. Nie musisz od razu kupować swojego sprzętu, a wybrać się ze znajomymi. Będzie to także okazja na pielęgnowanie znajomości. Na pewno Twoi bliscy będą Ci za to wdzięczni. Po prostu spróbuj.