Różne sposoby antykoncepcji i to nie tylko dla pań

Maria_Domnina / Pixabay

Z seksem wiąże się nie tylko fizyczna przyjemność, ale też i ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Dlatego też od niepamiętnych czasów stosowne są mniej lub bardziej skuteczne sposoby kontroli urodzin. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, ponieważ skuteczna antykoncepcja to istotny element naszego życia. Powinna ona nie tylko działać, ale i gwarantować bezpieczeństwo działania, dostępność, a także stanowić niewielki uszczerbek finansowy.

Regulacje płodności u mężczyzn

Chociaż dla panów oferta środków antykoncepcyjnych jest uboższa, to zdecydowanie najpopularniejszym ze wszystkich środków i to od lat jest prezerwatywa. Tym samym trudno się dziwić, że i sami panowie to z niej najczęściej korzystają. Innym rozwiązaniem znanym od lat, lecz mało popularnym z racji inwazyjnego charakteru jest wazektomia.

Żele, tabletki i szczepionki antykoncepcyjne dla panów

Tutaj skupimy się już na praktycznie niszowych lub dopiero wchodzących na rynek propozycjach. W przypadku żelu ma on za zadanie redukować ilość plemników. Wciera się go w przedramiona i ramiona. Z kolei tabletki zawierają dawkę hormonów, które również redukują ilość plemników. Tutaj jednak mówimy o produkcie, który dopiero jest na etapie testów. Szczepionka to kolejne rozwiązanie na etapie testów, a więc o jeszcze niesprecyzowanej dokładnie skuteczności. Choć wyniki są obiecujące, bo mówi się nawet o 96% skuteczności Sam zastrzyk to mieszanka progesteronu i określonej formy testosteronu. Zatrzaski mają być podawane, co dwa miesiące. Na ten moment największymi minusami takiej formy antykoncepcji są zaburzenia nastroju i trądzik.

Antykoncepcja przeznaczona dla pań

W przypadku kobiet środki antykoncepcyjne są już w znacznie większej ilości w powszechnym obiegu. Można je podzielić na opcje krótkoterminowe i długoterminowe.

Rozwiązania o charterze krótkoterminowym

Do tej kategorii środków regulacji płodności z reguły zalicza się plastry hormonalne, tabletki antykoncepcyjne i krążek antykoncepcyjny. Warto odnotować, że jest też tzw. tabletka dzień po. Jest ona stosowana w nagłych wypadkach i wydaje się ją na receptę. Nie ma ona jednak nic wspólnego z przerwaniem ciąży, choć wiele osób mylnie tak sądzi.

Sposoby antykoncepcji w formie długoterminowej

Największym plusem, jaki zapewnia tego rodzaju antykoncepcja, jest fakt braku konieczności stałego codziennego stosowania. Jest więc to w kontrze do np. tabletek antykoncepcyjnych. Tego rodzaju środki przeciętnie działają od paru tygodni do nawet kilku lat. Z tego rodzaju preparatów zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest wewnątrzmaciczna wkładka o działaniu niehormonalnym. Jest to rozwiązanie mocowane do mięśnia macicy przy użyciu specjalnego aplikatora. Jeszcze innym wyborem dla kobiet jest zastosowanie zastrzyk antykoncepcyjny, który to wykonuje się domięśniowo co dwanaście tygodni. Z tych najbardziej innowacyjnych sposobów antykoncepcji mamy przykładowo możliwość wszczepienia implantu pod skórę, który spełnia swoją funkcję przez około 3 lata. Po tym czasie należy wymienić go na nowy.