Jak dobrać wysokość biurka i krzesła?

niklaspatzig / Pixabay

Poprzez właściwie dobrane parametry swojego biurka i fotela można zagwarantować sobie bardzo ergonomiczną i wygodną pracę w domu. Dzięki temu możemy stać się bardziej efektywni, ponieważ nawet wielogodzinne siedzenie przed komputerem w domu nie będzie powodowało bólu kręgosłupa ani innych dolegliwości bólowych.

Jak zorganizować sobie miejsce do pracy w domu

Nie potrzebujemy tak naprawdę wiele miejsca, aby móc w domu wygospodarować sobie typowe miejsce do pracy lub nauki. Idealnie byłoby mieć do tego osobne pomieszczenie, w którym będzie można postawić długi wygodny blat oraz klasyczny fotel obrotowy w stylu dyrektorskim. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, a home office stał się coraz bardziej popularnym sposobem na zarabianie w ostatnich czasach. Dlatego warto pomyśleć o tym, aby przynajmniej w części swojego salonu sypialni, a nawet przedpokoju móc znaleźć miejsce dla choćby niewielkiego biurka. Odrębną kwestią stanie się wówczas konieczność dopasowania fotela do jego wysokości oraz indywidualnego kształtu. Nie można zbyt pochopnie dokonywać wyborów fotela ani biurka. Pamiętajmy, że mają one stanowić narzędzie naszej pracy na co dzień, więc muszą mieć naprawdę dobrze dobrane do użytkownika parametry.

Jak dopasować biurko i fotel do swojego wzrostu i potrzeb

Większość modeli biurek i foteli ma standaryzowane wymiary. Nie oznacza to jednak, że musimy być zdani wyłącznie na nie. Są wśród nas zarówno osoby bardzo wysokie, jak i bardzo niskie, dla których standardowe meble mogą okazać się niezbyt wygodne. W pierwszej kolejności należy zadbać o zakup dobrego biurka. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego blat, aby był szeroki i posiadał niezbędne nadstawki lub szuflady. Dopiero mając biurko można dopasować do niego fotel. Najlepszym wyborem jest oczywiście krzesło regulowane. Dzięki temu nawet w trakcie użytkowania można zmieniać jego wysokość, dopasowując go tym samym do wzrostu różnych użytkowników. To bardzo dobra opcja w mieszkaniach, w których miejsce do pracy będzie wykorzystywane przez wszystkich domowników.

Gdy usiądziesz na fotelu przed swoim biurkiem, Twoje przedramiona i blat muszą tworzyć kąt prosty. Dzięki temu wygodniej Ci będzie pisać ręcznie lub na komputerze. Blat powinien być na tyle szeroki, aby pomiędzy Twoimi oczami a ekranem komputera było przynajmniej 30 cm odległości. Twoje nogi powinny swobodnie dosięgać do podłogi i tworzyć z nią kąt prosty. Twoja postawa podczas siedzenia przy biurku powinna być w miarę możliwości jak najbardziej wyprostowana. Pozwoli to zachować zdrowie kręgosłupa.