Czym warto jeździć BMW czy Mercedesem?

Pexels / Pixabay

Pojazdów mechanicznych na rynku od lat przybywa. Są wśród nich dwie marki, które są w zasadzie swoimi przeciwieństwami. Jednak z drugiej strony są bezpośrednimi konkurentami i obie należą do aut typu premium. O jakich samochodach jest mowa? Które z nich są lepsze o tym w dalszej części tekstu.

Starcie tytanów

Dwie niemieckie marki, czyli BMW i Mercedes-Benz należą do popularnych w naszym kraju aut. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, ale obie marki znane są z ponadprzeciętnych osiągów i niezawodności. Dlatego też trudno się dziwić, że kierowcy zastanawiają się które rozwiązanie jest dla nich lepsze. Który pojazd ma więcej mocnych stron? Tego rodzaju dyskusje mogą trwać w nieskończoność, lecz warto się zastanowić czy mają one w ogóle rację bytu. Tak naprawdę nie da się obiektywnie wskazać tej lepszej marki.

Czy testy to dobry sposób na wyłonienie zwycięzcy?

Nawet testy dwóch zbliżonych do siebie aut z tego samego segmentu niekoniecznie oddadzą ducha rzeczywistości. Czynników jest sporo i oczywiście można w takich testach po kolei oceniać poszczególne elementy. Okaże się więc, że Mercedes ma na jakiejś trasie mniejsze zużycie paliwa, a jego bawarski konkurent lepszy silnik. I takich elementów jest więcej, a zsumowane punkty mają wyłonić zwycięzcę. Jednak rzeczywistości tego rodzaju testy wcale nie są takie proste i do tego raczej w 100% nie ma możliwości dokonać pełnej i jednocześnie wiarygodnej analizy porównawczej.

Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z naprawdę sporą ilością kryteriów i nie da się często jednoznacznie udzielić trafnej odpowiedzi. W końcu jeden model może mieć niezawodny motor, ale gorsze osiągi i spalanie. Do tego może też dojść sytuacja, że części zamienne do tego silnika są o wiele tańsze niż do konkurencyjnego podjazdu mechanicznego. Z koli drugi model pojazdu pracuje cichy. Tego rodzaju kwestii może dotyczyć więcej, bo przecież tu pochyliliśmy się tylko nad samym silnikiem. Stąd też raczej niemożliwe jest wyczerpanie się podobnych wątpliwości. Jasno więc widać, że nie jest do końca miarodajne wybieranie w ten sposób to, które samochody są lepsze.

Alternatywne rozwiązanie

Zamiast wspomnianych testów porównawczych lepiej skupić się na kryteriach, które odzwierciedlają nasze indywidualne preferencje. To my bowiem dokładnie wiemy, jaka zmienna jest istotna, a na jaką możemy przymknąć oko. W ten właśnie sposób każdy fan motoryzacji czy potencjalny nabywca któregoś z ut tych niemieckich producentów sam wskaże swojego indywidualnego zwycięzcę, decydując się jeździć dłużej konkretnym modelem. Jest to chyba najzdrowsze podejście.

Czy jednak wszystkie testy, recenzje i tego typu spory rywalizacyjne bmw kontra mercedes nie mają najmniejszego sensu? Dobrze, że w prasie branżowej są takie teksty, lecz nie traktujmy ich jako pewnik. Powinny one raczej stanowić dla nas punkt wyjścia i możliwość wykreowania prywatnej opinii. Jak zatem widać nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcę w przypadku jednego modelu, a przecież oba koncerny mogą pochwalić się pojazdami w różnych segmentach.